31 32 33
Start >> GOK Biały Dunajec >> Patron gen. A. Galica
Generał Andrzej Galica

urodzony 27 listopada 1873r. w Białym Dunajcu, zm. 6 czerwca 1945 w Majdanie.

Galicowie, z których wywodzi się generał Galica pochodzili z białodunajeckiego przysiółka Tatary, przepięknie położonego na wysokości około 900 m.n.p.m. pomiędzy Białym Dunajcem, Poroninem i Zębem. Istnieje prawdopodobieństwo, że pierwszym mieszkańcem tej części Białego Dunajca jeden z osadników tatarskich, zachęcony nadawanymi tej grupie przywilejami kolejnych królów Polski, poczynając od Zygmunta Augusta w 1561 i 1568. Faktem jest jednak, główna fala emigracji tatarskiej zajęła przede wszystkim północno-wschodnie obszary Rzeczpospolitej i prawdopodobieństwo, że aż na Podhale dotarł jakiś jej przedstawiciel jest stosunkowo niewielkie. Być może więc przydomek, a później nazwisko Tatar wzięło się raczej od np. mongoidalnych rysów twarzy pierwszych obywateli Tatarów. Coś jednak niewątpliwie jest na rzeczy – w rodzinnej tradycji przetrwała legenda o tatarskim pochodzeniu założyciela rodu, twierdząca, że Galica oznacza po mongolsku rękawicę, rzuconą jakoby na ziemię na znak wzięcia jej w posiadanie. Ponadto Galicowie używali przydomka Tatarczyk Podlipowski, a pewne cechy wielu przedstawicieli rodu (wydatne kości policzkowe, opadnięte powieki) nadają im zdecydowani egzotyczny wygląd – wystarczy obejrzeć zdjęcia generała Galicy.

       Bardziej prawdopodobna etymologia nazwiska wiąże go z pochodzącym z łaciny słowem gallus (kogut) poprzez popularne do dziś na Podhalu nazwisko Gał. Należy też pamiętać, że Galica to również nazwisko znane wśród kosowskich Albańczyków – Azem i Shota Galica to słynni powstańcy walczący przeciw imperium otomańskiemu, a później także Serbom.

Nie istnieje już dom, w którym urodził się Andrzej Galica. W miejscu gdzie stał, przy ulicy Skupniowej, postawiona jest tablica przypominająca postać generała. O jego dzieciństwie wiemy niewiele; podobne było zapewne do zwyczajnych losów dziecka na Podhalu, a więc przede wszystkim wypełnione pracą na roli, czy przy wypasie owiec i bydła. Rodzina Galiców była jednak jak na ówczesne warunki podhalańskie dosyć bogata; handel końmi, którym zajmował się Galica senior przynosił dochody wystarczające, by posłać syna „do szkół”. Od 1889 uczył się w krakowskim gimnazjum św Anny (inaczej Nowodworskiego), które ukończył w 1897. Po zdaniu egzaminu dojrzałości jako jednoroczny ochotnik odbył służbę w c.k. armii, uzyskując stopień porucznika. Studiował na Politechnice we Lwowie, a później w Wiedniu, uzyskując w 1903 dylom inżyniera budowy dróg i mostów.

 

Został jednym z organizatorów oddziałów strzeleckich w ramach Związku Strzeleckiego, gdzie spotyka się często z Józefem Piłsudskim. We wrześniu 1914 r. otrzymał stopień kapitana. Dowodził najpierw batalionem uzupełniającym, a następnie batalionami 4. i 6. pułków piechoty. Wyróżnił się podczas walk na Lubelszczyźnie i pod Rudką Miryńską na Wołyniu. Systematycznie i szybko awansuje: we wrześniu 1915 r. jest już majorem, 1 listopada 1916 zostaje podpułkownikiem. W listopadzie 1916 objął dowództwo 3. Pułku Piechoty. Przeszedł cały szlak bojowy Legionów. Następnie służył w Polskim Korpusie Posiłkowym jako inspektor wyszkolenia, gdy zaś II Brygada Legionów przeszła przez front na stronę rosyjską - w lutym 1918 r. został internowany. Więziono go w Huszcie i Marmaros Sziget. W maju wcielony został do 16. Pułku Obrony Krajowej armii austro-węgierskiej i skierowany na front włoski. Tam otrzymał stopień pułkownika.

W listopadzie 1918 r. wstąpił do Wojska Polskiego. U progu odradzającej się polskiej państwowości rozpoczął w Nowym Targu formowanie pierwszych pułków strzeleckich, które z początkiem 1919 r. utworzyły Brygadę Podhalańską, nad którą, już jako generał brygady objął komendę. Brygada zasłynęła między innymi walkami o Lwów. To wtedy narodziła się legenda generała Galicy - bohatera prowadzącego do boju żołnierzy z Podhala, której najdobitniejszym dowodem jest słynna do dziś pieśń ułożona przez Andrzeja Knapczyka Ducha:


Marś Legionistów Podhalańskich

Ej tam spod Tater
Spod siwych Tater
Ej poduchuje holny wiater
Ej poduchuje leci z nowinom
Ze strzelcy idom ku dolinom
Na samym przedzie
Galica jedzie
śtyry tysiące wojska wiedzie
śtyry tysiące chłopów góroli
Ej z ciupagami na Moskoli.

 

W 1919 r. z inicjatywy Galicy w Starym Sączu powstaje Pułk Artylerii Górskiej, który później zostaje przeniesiony do Nowego Targu. W wojnie polsko-bolszewickiej walczył pod Szaciłkami, w rejonie Nowogródka, uczestniczy w zdobyciu Kijowa, broni Sławeczna i Pińska, walnie przyczynia się do zwycięstwa w bitwie warszawskiej pod Ossowem.

Po wojnie roku dwudziestego strzelcy podhalańscy mają stałą kwaterę w Bielsku, później zostają przeniesieni do Przemyśla, stacjonują też w Cieszynie, Nowym Sączu, Sanoku i Stryju. Co ciekawe, przyznano im prawo do noszenia wyjątkowego munduru paradnego zaprojektowanego przez samego generała Galicę, łączącego elementy stroju podhalańskiego (forma cuchy użyta w pelerynie, kapelusz z piórkiem) z mundurem. Ponadto wojskowa orkiestra grała opracowane melodie góralskie, używając też oprócz typowych instrumentów dętych instrumenty ludowe (kozy, trembity).

Kariera wojskowa Galicy ulega spowolnieniu po zamachu majowym, w którym starał się on zachować neutralność i nie poparł Piłsudskiego. W latach 1930 – 1939 jest posłem i senatorem; znajduje też więcej czasu na działalność w ruchu regionalnym i swoją życiową pasję – pisarstwo, przede wszystkim w gwarze podhalańskiej.

Ranny w powstaniu warszawskim, do końca życia przebywa we własnym majątku w Majdanie pod Piotrkowem Trybunalskim. Umiera 6 czerwca 1945 r. Pochowany został w Bęczkowicach. Po niemal trzydziestu latach 20 października 1973 r. jego prochy zostały przeniesione do Zakopanego i złożone we wspólnej mogile legionistów na Nowym Cmentarzu.

Маленький кредит ще називають мікрозайм на картку в Україні. Він видається в інтернеті без відмови з мінімум документів. Справка о доходах не нужна человеку, который берет займ безработным. Потому что у него нет постоянного источника денег. Посвящать всех на свете в свои финансовые проблемы не нужно. Теперь есть кредит онлайн без поручителей на карту. Банки працюють до 18.00, а це значить що онлайн кредит цілодобово в Україні там недоступний. Потрібно шукати альтернативу. Непогашений займ, такий як онлайн кредит без довідки про доходи, може стати справжньою проблемою для позичальника. Для должника настоящая находка кредит онлайн по id паспорту, ведь теперь даже не нужно ходить по отделениям компаний. Один з найбільш вигідних кредитів на українському кредитному ринку - це позика без відсотків онлайн на картку в інтернеті.
| odwiedzin: 69115 wydrukuj Drukuj

 
Lipca 2024
 Pon  Wto  Śro  Czw  Pią  Sob  Nie 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nasi Partnerzy